* Imunizacija građana u Somboru počela je u sredu, 20. januara u Gradskoj hali „Mostonga“, na Apatinskom putu. Vakcinaciju sprovodi Dom zdravlja „Dr Đorđe Lazić“ u saradnji sa Crvenim krstom Sombor i gradskim Štabom za vanredne situacije
Prvog dana imunizacije vakcinu je primilo 250 građana starijih od 65 godina, koji su se prijavili putem portala e-Uprave, zakazan im je termin, a potvrđen je njihov dolazak preko kol-centra Crvenog krsta Sombor.
Punkt za imunizaciju tom prilikom obišao je i gradonačelnik Antonio Ratković koji je istakao da je u kratkom roku sve uspešno organizovano i ujedno pozvao sugrađane da se odazovu na vakcinaciju.
- Hvala svima koji su se uključili, posebno Domu zdravlja, Crvenom krstu Sombor, javnim komunalnim preduzećima i ustanovama koji su svakako opredelili svoje ljude da pomognu da bi ovaj punkt funkcionisao. Pozivamo i apelujemo na sve ljude koji mogu da prime vakcinu da se odazovu i da se prijave preko e-Uprave - poručio je gradonačelnik Ratković.
Direktorka Doma zdravlja „Dr Đorđe Lazić“ Sombor dr Emeše Uri rekla je da su u Gradskoj hali trenutno organizovana dva tima i dva punkta za vakcinaciju, s tim da ima i još jedan tim u rezervi i da će kapaciteti biti prošireni ukoliko za tim bude bilo potrebe tokom narednih dana.
- Ja bih ovom priliom da se zahvalim Gradu, gradonačelniku i svim lokalnim firmama koje su nas podržale, jer smo morali za nekih 48 časova da osposobimo ovaj objekat za ovu namenu i ja verujem da ćemo uspeti sve to da odradimo. Vakcine su kineskog porekla, podobne su, znači mogu da ih primaju i stariji građani. Potrebno je jedino nakon intervjua sa lekarom, odnosno pregleda da se utvrdi da li postoje neke kontraindikacije, ali pošto imamo medicinski tim i imamo uvid u njihove kartone ni to nije problem - pojasnila je dr Uri. Takođe je prvom danu imunizacije u somborskoj "Mostongi" prisustvovala i Antonija Nađ Kosanović, gradska većnica za zdravstvo, sport, omladinu i decu, Biljana Klipa, serektarka Gradske organizacije Crvenog krsta u Somboru.
Građani koji žele da prime bilo koju od vakcina za imunizaciju protiv korona virusa potrebno je da se prijave putem portala e-Uprava:
https://euprava.gov.rs/imunizacija-covid-19.
Nakon toga dobiće obaveštenje o zakazanom terminu i poziv iz kol-centra radi potvrde termina. Dolazak građana na imunizaciju zakazuje se u razmacima od 10 minuta i nije potrebno da se dolazi pre zakazanog termina, kako se ne bi stvarale gužve.
Prilikom ulaska u Gradsku halu na Apatinskom putu građanima se meri temperatura i popunjavaju se upitnici, a zatim počinje sam proces vakcinacije. Kada prođe vakcinacija potrebno je da osoba u posebnoj čekaonici sačeka još 15 minuta i kasnije odlazi kući. Ljudi iz kol-centra nakon toga će ponovo pozivati osobe koje su primile vakcinu, a oni su svakako u obavezi da se jave, ukoliko dođe do nekih komplikacija.
Za teško pokretna lica koja su prijavljena za vakcinaciju, a nemaju mogućnost da dođu, obezbeđen je prevoz.
Imunizacija stanovništava je najefikasnije sredstvo za suzbijanje epidemije i zaštitu zdravlja ljudi. U skladu sa tim, pozivaju se svi zainteresovani građani za imunizaciju protiv bolesti KOVID-19, da se prijave popunjavanjem upitnika na portalu e-Uprava.
(U slajdovima galerije ispod teksta pogledajte još nekoliko fotografija)
Medijska pratnja: Novi Radio Sombor