
Vesti
A new protected area along the Danube proposed by WWF is declared
|
||||||||||||
|
Media attention and coverage: Novi Radio Sombor
(All copyrights of any further publication of this section and its entire content posted on the portal of Novi Radio Sombor without the request and permission of any party or individual are protected and retained by all relevant legal mechanisms)
accompanied by: Srdjan Acanski, B.Sc.
Gladijatorski vikend za Somaratonce
* Izazovni vikend za članove Atletsko rekreativnog kluba ‘’Somaraton’’ Sombor započeo je Milan Kovačić Mumba koji je, nakon dve godine odlaganja zbog pandemije korona virusa, konačno uspeo da bude učesnik 20. Gornegrat Zermat maratona u Švajcarskoj
U pitanju je veoma teški planinski maraton u kojem je učestvovalo 1.500 takmičara. Staza je u stalnom nagibu i trči se konstantno uzbrdo, a najteži deo staze kreće tek od 24. kilometra i izlaska iz čuvenog švajcarskog skijališta Zermat. Nadmorska visina na cilju je na 3.000 metara što je bio poseban izazov za nekog ko dolazi iz 'Ravangrada'. Milan je trku završio za 6 sati i 45 minuta, zauzeo 63. mesto u starosnoj kategoriji i 316. mesto u generalnom plasmanu u konkurenciji više od 1.000 finišera u maratonskoj trci.
Planinsku trku, ali ovog puta u Portugalu istrčao je Džejms Ins koji je bio učesnik trke ‘’One hunderd Douro e pavia’’ koja se trčala na distancama od 10 do 100 kilometara. Džejms je trčao distancu od 31 kilometra uz uspone pored prelepih predela reke Douro u Portugalu. Somaratonac je ovu distancu istrčao za 3 sata i 43 minuta zauzevši 37. mesto u generalnom plasmanu odnosno 14. mesto u svojoj starosnoj kategoriji.
Ovaj poseban vikend za Somaratonce završili su Bojana Marić i Predrag Škorić koji su bili učesnici devetog izdanja ‘’Adrenalic race’’ - trke sa preprekama koja je održana u nedelju u Rumi na izletištu Borkovac. Bojana je savladala sve prepreke za dva sata i osvojila 8. mesto u ženskoj kategoriji. Predrag je 14 kilometara sa preprekama istrčao za 2 sata i 16 minuta, zauzevši mesto u prvoj trećini od više od 300 finišera ove trke, čime je još jednom pokazao svoju trenutnu formu.
- Pogledajte i galeriju fotografija: 1) Bojana; 2) Džejms; 3-4) Milan; 5) Predrag -
Medijska pažnja i pratnja: Novi Radio Sombor
(Sva autorska prava eventualnog daljeg objavljivanja ove rubrike i njenog celovitog sadržaja postavljeno na portalu Novog Radio Sombora bez upita i dozvole bilo koje strane ili pojedinca zaštićena i zadržana svim relevantnim pravnim mehanizmima)
Најава добровољног давања крви
*Завод за трансфузију крви Војводине и Црвени крст Сомбор организују акцију добровољног давања крви у четвртак, 07.07.2022.г. у просторијама Црвеног крста Сомбор, Апатински пут 19, у периоду од 09,00-13,00 часова. Током летњих месеци смањују се резерве крви. Тренутно су резерве крви изузетно ниске, а посебно резерве А крвне групе те позивамо све наше суграђане да се одазову акцијама давања крви.
Media attention and coverage: Novi Radio Sombor
(All copyrights of any further publication of this section and its entire content posted on the portal of Novi Radio Sombor without the request and permission of any party or individual are protected and retained by all relevant legal mechanisms)
accompanied by: Srdjan Acanski, B.Sc.
Putešestvije 12: U lijepome starom gradu Višegradu
*Novi putopis započinjemo stihovima ove poznate narodne pesme……koju je pod imenom „Jutros rano slušam“ još davne 1936. godine napisao Dragiša Nedović......pesma je za svojih skoro 90 godina postojanja doživela nebrojano interpretacija.
.......dakle da krenemo.......
Višegrad je naseljeno mesto i sedište istoimene opštine koja se nalazi u kotlini reke Drine, na istoku Republike Srpske, BiH. Prema poslednjem popisu stanovništva koji je održan 2013. godine, grad je imao 5.379 stanovnika.
Višegrad se nalazi na 43° 46′ 58" SGŠ, 19° 17′ 28" IGD. Sam grad je dosta dobro saobraćajno povezan sa okolnim mestima magistralnim putem M5 , na istok preko Užica (75 km) i dalje autoputem od Čačka, sa Beogradom, Novim Sadom i ostatkom Srbije i Evrope. Od Sombora je udaljen 400 km. Istim magistralnim putem M5, na zapad je preko Ustiprače povezan sa Sarajevom (110 km), a preko Foče sa Trebinjem (208 km) i Dubrovnikom (236 km). Izgradnjom planiranog autoputa do Sarajeva povezanost će biti još bolja.
Dnevna panorama Višegrada sastavljena of 6 fotografija (Acanskis photo)
Klima
Klima u Višegradu je umereno kontinentalna. Prosečna letnja temperatura je 19,1 °C, a zimska –1,3 °C. Prosečna godišnja temperatura je 9,5 °C.
Kraći istorijat
Na brdu iznad Višegrada, postojao je višegradski stari grad, u istoriji poznat kao Pavlovina, o kome se danas gotovo ništa ne zna. Po pretpostavkama tu je bilo samo manje naselje, a grad je pripadao nekoj domaćoj vlastelinskoj porodici, koja je obitavala u svome gradu Borču iznad Mesića. Stari grad u Višegradu pripada uobičajenom stilu gradova srednjovjekovnog vremena, koje su u našim krajevima podizali razni domaći velikaši.
Čuvenu kamenu ćupriju podigao je u Višegradu na Drini, turski vezir Mehmed paša Sokolović 1577. godine. U to vreme grad je bio oslobođen plaćanja carskih dažbina, pa se može pretpostaviti da je u njemu vladalo znatno blagostanje. Tada je tu postojala „narodna prehrana“ ili „vakufski imaret“, koji je u svojim konacima ukazivao svakome gostoprimstvo i hranio gradsku sirotinju. Za vreme turaka Drini a samim tim i Višegradu je pridavana velika važnost zbog njegovog strateškog položaja, koja je uvećana time da je u Višegradu bio jedini most u okolini
Višegrad dobija prvu Srpsku školu u ovom mestu 1865. godine. Nastava je počela iste godine u jednoj privremenoj prostoriji, dok je nova zgrada biva završena krajem 1867. godine.
Posle Berlinskog kongresa 1878. godine BIH je dodeljena na upravu Austrougarskoj. Prilikom aneksije, Austrougarska vojska nije naišla ni na kakav otpor, u Višegrad ulaze 4. oktobra.
Velika poplava Drine krajem oktobra 1896. godine nanela je veliku štetu Višegradu. Most Mehmeda Paše Sokolovića je bio oštećen, tada je u naletu Drine oko 150 kuća srušeno. Višegrad postaje deo kraljevine SHS 1918. godine, kratko vreme biva pod okupacijom NDH, 42-45. godine. Od 1945. do 1992. godine biva deo SFRJ. Od 1992. godine pa do danas nalazi se u sastavu RS/BIH.
Ćuprija Mehmed-paše Soklovića i čuveno Bikavac brdo
ANDRIĆ GRAD
*Andrić-grad nalazi u Višegradu na samom ušću reka Drine i Rzava. U samom mestu nalaze hoteli, restorani, suvenirnice, bioskopske sala, koja nosi ime po Kusturicinom filmu “Sjećaš li se Doli Bel”.
Mesto takođe nosi zanimljiva imena ulica i trgova, koje su nazvane po Mladoj Bosni, Ivi Andriću, Tomasu Manu…..Interesan je veliki vitraž sa pripadnicima “Mlade Bosne” sa natpisom “Naše senke će lutati po Beču i plašiti gospodu” kao što možete zaključiti, idejni tvorac svega je poznati filmski reditelj Emir Kusturica.
Od 2016. godine ovde radi međunarodna Akademija umetnosti za školovanje glumaca, reditelja i srodnih zanimanja. Spomenik Ivi Andriću nalazi se na Trgu Nikole Tesle. Spomenik koji je visok 2,4 metra otkriven je na 28. maja 2012. godine za vreme svečanosti obeležavanja godišnjice početka izgradnje Andrić grada.
Spomenik Ivi Andriću, Andrić-grad/Višegrad
Spomenik je nastao kao reakcija na rušenje biste Ive Andrića, u Višegradu 1991. godine od strane aktivista SDA. Spomenik Njegošu, nalazi se na istoimenom trgu, otkrio ga je Matija Bećković 29. novembra 2013. godine. Ovde se nalazi i kancelarija presednika opštine Višegrad, kao i moderno dizajnirna zgrada Hidro-Elektrana na Drini…..grad i dalje nije završen u potpunosti, i dalje se širi i upotpunjuje novim atrakcijama. U gradu se nalazi i crkva posvećena Sv. Knezu Lazaru.
Kako smo počeli tako i završavamo, pjesmom „U lijepom starom gradu Visegradu“ ovu pjesmu su izvodili mnoge grupe i pjevači: Himzo Polovina, Safet Isović, Nedžad Saliković, Mostar Sevdah Reunion........
U lijepome starom gradu Visegradu
gdje duboka Drina vjekovima teče
ostade mi samo tužna uspomena
ašikovah s' dragom skoro svako veče
Rano jutro, slušam, pjevaju slavuji
na Bikavcu brdu grada Višegrada
ustaj curo mala, ružo procvjetala
već je zora rana Drinu obasjala
Evo sam ti doš'o, sjedim na Bikavcu
slušam Drina huci, novi dan se sprema
sve je kao nekad, pjevaju slavuji
samo tebe, draga, na Bikavcu nema
Višegrade grade, gdje je moja draga
k'o da sa mnom nikad srećna nije bila
gledao sam Drinu dok me je ljubila
zar je naše noći već zaboravila
__________________________________________________________________________________________________________________
Media attention and coverage: Novi Radio Sombor
(All copyrights of any further publication of this section and its entire content posted on the portal of Novi Radio Sombor without the request and permission of any party or individual are protected and retained by all relevant legal mechanisms)
accompanied by: Srdjan Acanski, B.Sc.
AcanskiS photo
Gradski muzej Sombor: "Odjeci genija" - izložba povodom Dana nauke u Republici Srbiji i rođendana Nikole Tesle
* Gradski muzej Sombor simboličnom i prigodnom inicijativom obeležava 10. jul, Dan nauke u Republici Srbiji i rođendan Nikole Tesle
U pitanju je izložba koja uključuje grafike/serigrafije iz mape Hommage à Tesla (1856-2006) 150 godina od rođenja (deo inače prebogatog legata Velimira Bate Žugića Gradskom muzeju Sombor), dokumente: štampane fotografije Nikole Tesle i njegovih izuma, i elektromotor, učilo za pokazne vežbe iz somborske Gimnazije.
Iz mape ćemo moći da vidimo grafička ostvarenja uglednih domaćih umetnika kao što su: Vladan Radovanović, Dušan Otašević, Todor Stevanović, Danica Basta, Svetozar Samurović, Mile Grozdanić, Branko Miljuš, Zoran Dimovski, Dušan Miljuš. Nastanak mape je inicirao, a grafike i štampao, poznati umetnik Branko Miljuš, a potom je sve poklonio svom velikom prijatelju Velimiru Bati Žugiću za rođendan (koji se poklapa s Teslinim!), 10. 7. 2011.
Štampane fotografije i tekstovi podsetiće nas na život i delo Nikole Tesle, a rad elektromotora neposredno će demonstrirati prof. dr Marija Bošnjak Stepanović, redovna profesorka Pedagoškog fakulteta u Somboru.
Autori programa su: Milka Ljuboja, muzejska savetnica istoričarka i Čedomir Janičić, muzejski savetnik istoričar umetnosti, dok je dizajn informativnih štampanih tabli uradio Pavle Karabasil, viši konzervator Muzeja.
Program će biti održan u sali za tematske izložbe Gradskog muzeja Sombor, u petak 8. jula u 19 časova.
Posetioci će moći da pogledaju izložbu do ponedeljka, 11. jula.
Medijska pažnja i pratnja: Novi Radio Sombor
(Sva autorska prava eventualnog daljeg objavljivanja ove rubrike i njenog celovitog sadržaja postavljeno na portalu Novog Radio Sombora bez upita i dozvole bilo koje strane ili pojedinca zaštićena i zadržana svim relevantnim pravnim mehanizmima)
Globalni indeks radnih prava 2022: Srbija u pretposlednjem “vagonu”
* U velikom broju zemalja radnicima se uskraćuje pravo na slobodu govora i okupljanja kao i na sindikalno organizovanje, učestala je državna represija prema nezavisnim sindikatima čiji lideri se hapse i zatvaraju, a u 13 država sindikalci su ubijeni, ukazuje se u ovogodišnjem izveštaju Međunarodne konfederacije sindikata (MKS) o kojem izveštava portal Nezavisnost.org
U tek objavljenom Indeksu globalnih prava za 2022. godinu MKS konstatuje da su radnici u brojnim zemljama širom sveta izloženi fizičkom nasilju i da se zbog svojih aktivnosti, posebno zbog štrajkova, često hapse i zatvaraju sindikalne lidere, što je najviše izraženo u Avganistanu, Belorusiji, Egiptu, Jordanu, Hong Kongu, Mjanmaru, Sudanu…
Među ukupno 148 rangiranih zemalja najbolje su ocenjene (indeks 1) evropske države Austrija, Danska, Finska, Nemačka, Island, Irska, Italija, Norveška i Švedska. U grupi najgore ocenjenih država (indeks 5), koja je i najbrojnija na rang listi, između njih 44 su, između ostalih, Alžir, Afghanistan, Belorusija, Brazil, Kina, Kolumbija, Egipat, Gvatemala, Indija, Indonezija, Iran, Kuvajt, Pakistan, Turska…
Srbija je sa indeksom 4, nepromenjenim u odnosu na 2021. godinu, rangirana u veoma brojnu grupu sa ukupno 39 država. Zanimljivo je da su u istom društvu najsiromašnije (afričke) zemlje kao što su Burkina Faso, Čad, Kongo, Mali… ali i neke od najbogatijih država sveta - Sjedinjene Američke države i Australija. U istoj grupi su i članice Evropske unije - Grčka, Mađarska i Rumunija.
Od zemalja iz regiona, bolje od Srbije ocenjeno je stanje radnih prava u Severnoj Makedoniji, Bosni i Hercegovini i Albaniji (sve sa indeksom 3). Značajno bolje ocene dobile su Hrvatska i Crna Gora (indeks 2), dok se Slovenija iz nepoznatih razloga ne nalazi među 148 rangiranih država.
Generalna sekretarka Međunarodne konfederacije sindikata Šaran Barou izjavila je da su radnici na prvoj liniji velikih, višestrukih kriza koje se manifestuju rastućom nejednakošću, klimatskim poremećajima i pandemijama. Takve krize sve više otežavaju pa i onemogućavaju živote ljudi, a posebno su ugrožena ekonomska i socijalne prava zaposlenih.
- Indeks globalnih prava 2022. otkriva kako globalnu nestabilnost iskorišćava veliki broj vlada i poslodavaca koji direktno napadaju radnička prava. Moramo razotkriti nepravde kako bismo naterali vlade da shvate da moraju da prihvate novi društveni ugovor kako bi se zaštitila radna mesta, plate, radna prava, socijalna zaštita, jednakost i inkluzija - naglasila je generalna sekretarka MKS Šaran Barou povodom objavljivanja Indeksa za 2022.
Deveto izdanje Indeksa (www.globalrightsindex.org) rangira 148 zemalja prema njihovom poštovanju prava radnika. Kao sveobuhvatan pregled prava radnika, to je jedina baza podataka te vrste u svetu.
MKS Indeks globalnih prava evidentira kršenja radnih prava i rangira države prema ocenama koje se dodeljuju na osnovu 97 međunarodno priznatih indikatora o zakonskom normiranju radničkih prava i njihovoj stvarnom poštovanju u praksi. Ključni zaključak je da je globalno gledano stanje u mnogim oblastima radnih prava gore nego prošle godine.
Ključni nalazi izveštaja: - U 113 zemalja uskraćuje se radnicima pravo da formiraju sindikate ili se pridruže već postojećim sindikalnim organizacijama (u izveštaju za 2021. je bilo evidentirano 106 takvih zemalja). Takva praksa postoji u Avganistanu, Burkini Faso, Mjanmaru, Siriji, Tunisu… - Vlasti u 74% država ometale su registraciju sindikata (takođe je zabeležen rast u odnosu na 2021. kada je bilo 59% takvih zemalja), uz direktnu državnu represiju nad aktivnostima nezavisnih sindikata u Avganistanu, Belorusiji, Egiptu, Jordanu, Hong Kongu, Mjanmaru, Sudanu… - U 50 zemalja radnici su izloženi fizičkom nasilju, u poređenju sa 45 takvih država u 2021. godini. - Čak 87% zemalja je prekršilo pravo na štrajk.
Štrajkovi u Belorusiji, Egiptu, Indiji, Mjanmaru, Filipinima i Sudanu okonačni su hapšenjem sindikalnih lidera ili drugim represivnim merama vlasti. U 80 % zemalja blokirano je ili ometano kolektivno pregovaranje, to pravo je erodiralo u javnom i privatnom sektoru u svakom regionu sveta. Na primer, u Tunisu se ne mogu voditi pregovori sa sindikatima bez odobrenja šefa vlade.
Deset najgorih zemalja za prava zaposlenih koje su posebno opisane su Bangladeš, Belorusija, Brazil, Kolumbija, Egipat, Mjanmar, Filipini i Turska, Esvatini i Gvatemala. U odnosu na Indeks za 2021. poboljšane su ocene za El Salvador, Niger i Saudijsku Arabiju, ali su se pogoršale za Jermeniju, Avganistan, Australiju, Burkinu Faso, Gvineju, Jamajku, Lesoto, Holandiju, Tunis i Urugvaj.
Sindikalci su ubijeni u trinaest država, u 41 % zemalja su uskraćena ili ograničena prava na slobodu govora i okupljanja, radnici su doživeli proizvoljna hapšenja i pritvaranja u 69 zemalja, a 66% zemalja je uskratilo ili ograničilo radnicima pristup pravdi. Svetu je potreban novi društveni ugovor kojim bi se prevazilazile i poništavale pomenute nedemokratske prakse a radni ljudi vratili u centar ekonomije, ocenjuje se u izveštaju.
Zaposleni su prvi koji trpe posledice ratova, autoritarnih vlada, eksploatatorskih poslodavaca i neaktivnosti na klimatske promene. Njihovi interesi moraju biti stavljeni na prvo mesto u odlukama za rešavanje ovih kriza, i moraju kroz svoje sindikate učestvovati u donošenju odluka.
Bez sindikata neće biti pravedne tranzicije suočene sa tehnološkim i klimatskim promenama. Indeks za 2022. je još jedan dokaz da je status kvo neodrživ. Ekonomski model je podržao trku koja zanemaruje ljudska prava i ekološke standarde. Radnici i potrošači traže bolje. Oni zahtevaju radna mesta, plate, prava, socijalnu zaštitu, jednakost i inkluziju kako bi počelo da se obnavlja poverenje i normalan život - ocenjuje se u izveštaju Međunarodne konfederacije siindikata o stanju globalnih radnih prava u 2022. godini, kako je preneo portal Ujedninjenih granskih sindikata “Nezavisnost”.
U Izveštaju MKS u vezi sa Srbijom apostrofiran je slučaj štrajka u kragujevačkoj fabrici “Fijat plastik” koji je zbog umanjenih plata počeo u januaru 2021. godine. Poslodavac je u maju 2021. godine nezakonito poslao na prinudno odsustvo 13 radnika, zajedno sa štrajkačkim odborom, zaključao pogon a mašine izmestio u druge fabrike. Napominje se da je u junu 2021. godine, inspekcija rada prijavila menadžment zbog pokušaja prekida štrajka. Državna Bezbednosno-informativna agencija (BIA) je u avgustu pozvala predsednika štrajkačkog odbora na „razgovor”, što je fabrički sindikat odbio navodeći da ga „politika ne zanima“, već samo sindikalna pitanja. Istovremeno, njihova sindikalna centrala je nameru BIA ocenila kao pokušaj zastrašivanja sindikata. Na kraju opisa slučaja, MKS navodi da su propali pregovori sa Fijatom, uz posredovanje državne Agencije za mirno rešavanje radnih sporova, te da u trenutku pisanja izveštaja Indeks 2022. spor još nije bio okončan.
Medijska pažnja i pratnja: Novi Radio Sombor
(Sva autorska prava eventualnog daljeg objavljivanja ove rubrike i njenog celovitog sadržaja postavljeno na portalu Novog Radio Sombora bez upita i dozvole bilo koje strane ili pojedinca zaštićena i zadržana svim relevantnim pravnim mehanizmima)